Naše toulky přírodou

297Kč vč. DPH

Rudolf Kondei

Kniha je osobním vyznáním malíře, který je bytostně spjat s krajinou v okolí Kuřimi a Ivančic. Na své toulky brával s sebou nejen svoji ženu Aničku, ale i skicák, do nějž věrně zachytával krásu přírody i atmosféru ročního období.

Více informací (jsou-li k dispozici)

DK-NTP-V1

Sledovat krajiny na jeho malbách vzbuzuje nostalgii po starých časech. Kniha Naše toulky přírodou nám tak dává možnost ohlédnout se zpět a znovu se projít po místech, která dnes již vypadají jinak.

O autorovi

Rudolf Kondei - malíř a grafik se narodil v Ivančicích a po matce Růženě Muchové-Kondeiové pochází ze slavného rodu Muchů, jejímž reprezentantem je světově proslulý malíř Alfons Mucha (1860 Ivančice-1939 Praha). Jeho prvním učitelem na škole byl prof. Josef Říha, dalším pak akademický malíř prof. Jiří Dvořák. Od počátku své malířské tvorby se věnoval krajinářství.

Ukázka z knihy

Nejvíce našich toulek bylo spojeno s mým malováním. Když jsme v roce 1981 odešli do důchodu, začala se psát nová kapitola v našem životě. Častěji jsme začali jezdit do Ivančic. I když jsme se v Kuřimi brzy zabydlili a dobře se nám tady žilo, na své rodné hnízdo jsme zapomenout nemohli. V sousedství mého rodného domu jsme koupili chaloupku, sice dost zanedbanou, když jsme ji ale pracně zprovoznili, docela se nám tam líbilo.

Znovu jsme objevovali ty zapomenuté kouty našeho mládí. A já je zase začal malovat. Nyní se naše láska dělila mezi domovem a Vysočinou. Rozdělovali jsme ji však spravedlivě. Když už se nám začalo stýskat po silničkách vroubených rudými jeřabinami a políčkách pod zádumčivými lesy, nakopli jsme vrtuli a hurá na Vysočinu! Tam bylo pořád co malovat. Nedivím se, že to byl ráj malířů krajinářů. Nebo ještě je? Nevím, nějak už není vidět chlapíčky, jak poskakují kolem štaflí a nedbají na to, že se blíží bouřka. Musí přece zachytit tu atmosféru, i kdyby hrom bil. Ani jak stojí po kolena ve sněhu a schovávají tubu s bělobou v kapse. Zima se přece za kamny malovat nedá, jak prohlásil Oldřich Blažíček, vynikající malíř Vysočiny. Teď, zdá se, výtvarná díla vznikají už jen v ateliérech.

Informace o knize

Autor: Rudolf Kondei
Počet stran: 108
Vazba: A5, měkká lepená
ISBN 978-80-87590-74-4